Wiek XX

Utworzono: 29 lipiec 2014
1. W obliczu zbliżającego się frontu radzieckiego w styczniu 1945r., w obawie przed „kolejną zarazą”, która była już nieuchronna mieszkańcy Grodziska i Olesna po raz kolejny zwrócili się o pomoc do swojego patrona- św. Rocha. W nim widzieli szansę na uratowanie siebie, swoich najbliższych i dobytku. W tej atmosferze- niepewności i strachu- została odprawiona w kościele p.w. św. Rocha w dniu 19 stycznia (piątek) 1945r. o godz. 16.00 msza w intencji ocalenia. Odprawił ją oleski wikariusz ks. Hugo Jendrzejczyk. Wspomina mieszkaniec Grodziska p. Józef Flak „msza była odprawiona po niemiecku, a kościół był pełny”. Była wtedy bardzo surowa zima, a ks. Jendrzejczyk został do kościoła przywieziony saniami. Modły obecnych na mszy zostały wysłuchane, gdyż sama miejscowość Grodzisko w wyniku przejścia frontu nie ucierpiała, czego natomiast nie można powiedzieć o mieście Olesno, które ucierpiało razem z mieszkańcami- straszliwie.

2. W 1960r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza oleskiego ks. G. Łysika został przeprowadzony remont kapitalny świątyni św. Rocha. Po wcześniejszym powiększeniu terenu kościoła- prze ks. Proboszcza Józefa Niesłonego (1951 - 1957, choć parafią administrował już od 1945r.), ponownie teren kościelny został powiększony o amfiteatr z placem odpustowym. Ten nowy teren- dawna piaskownia- został przekazany przez mieszkańca Grodziska p. Walentego Nowaka.

3. W 1995r. na cmentarzu św. Rocha odsłonięty został obelisk upamiętniający 31 ofiar II wojny światowej, pochodzących z Grodziska i ul. Lublinieckiej. Z tą inicjatywą wystąpili członkowie Mniejszości Niemieckiej- mieszkańcy Grodziska i ul. Lublinieckiej
4. W 2010r. - w związku z przypadającą 300 rocznicą budowy kościoła św. Rocha - z inicjatywy W. Stampskiego, K. Chwałka i A. Nowaka we współpracy z Miejskim Domem Kultury w Oleśnie równolegle z uroczystościami odpustowymi został zorganizowany 3 -dniowy festyn integracyjny i świąteczno - rocznicowy, który swoją obecnością zaszczycił m. in. Bp. Opolski ks. Andrzej Czaja.

Mieszkańcy Grodziska godnie uczcili tą piękną rocznicę, okazując swoje przywiązanie do tego pięknego obiektu na wzgórzu i wartości, które symbolizował św. Roch.

5. Władze sołeckie - urząd sołtysa po 1945r. sprawowali:

  • Jan Stróżyk (1945 - 1947) na podstawie informacji udzielonej przez p. J. Flaka
  • Franciszek Krzymiński (1947 - 1967) na podstawie informacji udzielonej przez p. J. Flaka
  • Franciszek Brzenska (1967 - 1994)
  • Jolanta Chwałek (1994 - 1999)
  • Konrad Marzec (1999 - 2011)
  • Waldemar Stampski - od 2011r.

6. W dniu 13.12.2010r. do Krajowego Rejestru Sądowego wpisane został o powołane z inicjatywy mieszkańców Grodziska - Stowarzyszenie Wsi Grodzisko Rochus. Jego zarząd stanowią:

  • Waldemar Stampski - prezes
  • Edward Jabłonka - w-ce prezes
  • Krystian Chwałek - w-ce prezes
  • Ewa Kostka - skarbnik
  • Tomasz Kokot - sekretarz
Stowarzyszenie za cel stawia sobie m. in. integrację mieszkańców, organizację imprez i popularyzację postaci św. Rocha oraz prace na rzecz wioski.

7. W 2010r. z okazji pięknego Jubileuszu 300-lecia kościoła św. Rocha, znany oleski kolekcjoner tego wszystkiego, co związane jest z ziemią oleską- p. Jan Piech wydał pamiątkowy medal swojego autorstwa.

Opracowania graficznego dokonał p. Bartłomiej Parkitny, medal wykonała pracownia p. Wiesława Kuleja z Kłobucka. Nakład 125 sztuk, średnica 50 mm.

Awers - w centralnej części przedstawiony jest kościół św. Rocha, pod nim napis: Grodzisko, wkoło umieszczony jest tekst „Na pamiątkę 300-lecia istnienia kościoła św. Rocha” Rewers przedstawia postać św. Rocha- zgodnie z tradycją - w towarzystwie psa, obok herb Olesna i daty „1710-2010”

Ta prywatna - niezwykle cenna inicjatywa w sposób szczególny i bardzo godny uczciła to tak ważne w społeczności lokalnej - i nie tylko- wydarzenie, podkreślającą, trwającą już tyle lat tą szczególną więź z tym szczególnym miejscem.